utorak, 29. ožujka 2016.

Hrčak, neodoljivi kućni ljubimac.

Hrčak, neodoljivi kućni ljubimac.
Hrčci se mogu držati u običnim ili staklenim kavezima, koji se mogu kupiti u prodavnici za kućne ljubimce. Kavezi su više praktični, jer se lako mogu prenositi, njihove rešetke se mogu koristiti za penjanje, i takođe uključuju zgodna prednja vrata, pa omogućavaju lakše čišćenje. Sa druge strane, stakleni kavezi ne dozvoljavaju hrčku da baca svoj izmet, podlogu i ostali sadržaj van kaveza. Takođe pruža bolji pogled na život hrčka.

Generalno, stakleni kavez je više praktičan za malene patuljaste hrčke, koji su jako osjetljivi na mjenjanje okoline i takođe, nema rešetaka kroz koje mogu lako da se provuku. Srednji hrčci, kao na primer Zlatni, naročito uživaju da se penju po zidovima kaveza. Nažalost, veoma vole da grickaju rešetke, i stvaraju veliku buku, što nekad može biti jako iritirajuće za vlasnike. Može takođe da se desi, da prilikom penjanja, hrčak iščaši nogu. Da bi se ovo spriječilo, trebju se uzimati kavezi koji imaju horizontalne i vertikalne rešetke, i koje ne zaklanjaju pogled na okolinu izvan kaveza.




LJEPOTAN.

Zbog hrčkove male veličine, kavez uvijek mora da je dugačak oko 20 centimetara, i da ima jak gornji dio, jer su oni veoma dobri penjači. Stakleni kavezi ne smiju da budu veći od njihove dužine, da bi vazduh mogao da cirkuliše neometano. Iako su manji, patuljasti hrčci zahtijevaju veće kaveze od njihovih rođaka, najmanje 80 sa 20 centimetara. Razlog ovoga je hiperaktivnost patuljastih hrčaka, koji trče dosta, obožavaju da kopaju, i ne mogu lako da podnesu promjenu staništa, za razliku od rođaka. Napolje možete da ga iznesete na veoma kratak period. Takođe, hrčci sa većom i interesantnijom kućom će duže da žive i takođe pružaju veliki spektakl posmatračima.
Ako pravite samo kavez za hrčka, treba voditi računa da se izbjegavaju materijali koji su opasni za životinje. Grančice zalijepljene ljepkom i četinarsko drvo nije prihvatljivo, zato što ih hrčci glođu i zajedno sa ljepkom, koji je otrovan za njih. Preporučuje se da umjesto običnog ljepka koristite ljepak na bazi vode. Ovako pravite okruženje koje je sigurno za hrčka, ali imajte na umu da on i dalje može da prolazi i glođe drvo tj. grančice. Ako želite da kombinujete nekoliko kaveza, povezanih stepenicama, nemojte da koristite žice za platformu, jer mogu ozbiljno da naškode hrčku.
Najbolja atmosfera za hrčka je konstantna sobna temperatura (od 18-25°C). Nemojte ga stavljati na mjestima sa jakom sunčevom svjetlošću jer može da izazove opasno zagrijevanje. S obzirom da hrčak jako dobro i daleko vidi, najbolje ga je staviti na neko mjesto iznad tla (oko 60 cm), gdje može neometano da vidi okruženje.
Pod kaveza treba uvijek da bude prekriven slojem koji odgovara glodaru, jer oni vole da kopaju, zavlače se itd. Preporučuje se piljevina (ostaci od drveta), i da sloj bude dubok oko 2-4 centimetra. Puno vrsta piljevine se može kupiti u prodavnici za kućne ljubimce.
Nemojte koristiti piljevinu za mačke jer je ona jako opasna, zato što rovarenje i jedenje otpadaka je smrtonosno. Možete koristiti takođe i novine ili bilo koji drugi papir, koji je bezbijedan. Ne koristiti nikakvu podlogu koja ima aromatična ulja, ili koja ispuštaju miris, jer ovo može da naškodi respiratornom sistemu hrčka, jetri, a takođe i koži. Najbolja piljevina i najsigurnija za hrčke je piljevina jasike.

Hrčci su životinje koje prave gnjezdo ili leglo, i zbog toga uvijek moraju da imaju zalihe novina ili drugog materijala za sigurnu gradnju. Obično to rade u ćošku kaveza, i to je njihova “tajna kućica”. Sijeno, iz radnje ili takođe sviježe iz dvorišta, je takođe jako dobar materijal za udobno leglo hrčka. Takođe treba voditi računa da sijeno ne bude oštro, jer može ozbiljno da naudi hrčku.
Materijal od koga se izgrađuje krevet za hrčka ne smije da bude od mekih, isjeckanih, pamučnih dijelova odjeće jer postoji velika mogućnost da se hrčak zapetlja i zadavi končićima. A ako ih proguta, on ne može da ih svari.
Jako je preporučljivo da ponekad stavite pijesak u kavez ili da imate posebno mjesto sa pjeskom za hrčke jer to mu može jako pomoći da se timari. U pustinji (u njihovom prirodnom staništu) hrčci se valjaju u pjesku, koji ih čisti i spriječava da dlaka bude masna, pa lakše opada u vrijeme timarenja. Patuljasti hrčci posebno uživaju u ovom obredu. “Kupanje pijeskom” možete da napravite ako napunite neki veliki sud čistim pijeskom. Koristite teške duboke sudove (od keramike ili metala), ali ne sa prekrivenim vrhom. Ako ne možete da nađete pijesak, možete da ga kupute u prodavnici za kućne ljubimce. Takođe, imajte na umu da treba izbijegavati pijesak koji je sitan i prašnjav jer može izazvati gušenje ili oštećenje respiratornih kanala.

Redovno čišćenje hrčkove kuće je od velike važnosti za zdravlje hrčka. Kavez treba čistiti najmanje jednom nedjeljno i zamijeniti krevet i podlogu veoma oprezno i uredno, i naročito postaviti krevet na isto mjesto. Hrčci su veoma uredni što se tiče nužde. Možete primijetiti da odvoje poseban ćošak samo za uriniranje i ostale fiziološke potrebe. To mjesto morate malo češće da čistite da bi hrčak bio zadovoljan. Zbog veće veličine kaveza, patuljasti hrčci ne “traže” češće čišćenje kaveza. Kod njih možete očistit kavez na svake 2-3 nedelje. Takođe, ova vrsta hrčka koristi sakrivena mjesta za izlučivanje.
Za čišćenje kaveza ne morate da koristite jaka hemijska sredstva, voda sa sapunom je sasvim dovoljna. Hemijska sredstva ubijaju miris hrčka, tako da može da se osjeti ugroženim i da nije u svom staništu, dok sapun nije toliko efikasan i hrčku će biti prijatnije. Možda će imati utisak da je došlo proljeće. Hrčci se orijentišu čulom dodira i mirisa. Zbog toga, ostavite malo starog materijala u hrčkovom kavezu, naročito tamo gdje se nalazio krevet. Ovako će hrčak znati da se nalazi “kući”. Ako se miris izgubi, hrčak može da se dizorijentiše. Razna dezinfekciona sredstva ne treba koristiti (osim ako hrčak nije bolestan). Iako su hrčci jako otporne i imune životinje, može se desiti da “pokupi” neki virus. U ovom slučaju će se ponašati jako čudno i neuobičajno, ležaće i neće raditi skoro ništa. U ovom slučaju, dezinfikujte kavez, dajte mu puno vode i to bi bilo dovoljno da prebrodi bolest.
 Još jedna veoma važna stvar oko kaveza hrčka su skrivena mjesta gdje se životinjica može odmarati tokom dana. Za ovo možete koristit male kutije (bez ikakvog printa ili boje na sebi). Ovde će hrčak da stavlja svoju hranu ili da pravi krevet. Takođe prilikom čišćenja vodite računa da tu kutijicu vratite na isto mjesto, i kao što je već pomenuta, da vratite miris tj. stari materijal.
 
Kao što je već pomenuto sirijske hrčke trebate da držite same dok ne steknu zrelost (oko 7 nedjelja). Mali, patuljasti hrčci su veoma socijalni i najbolje ih je držati sa još jednim hrčkom, ali od najranijih dana. Dvije ili više životinjica može da živi zajedno, jedino ako su zajedno od malena. Ako nisu, može da dođe do ozbiljnih tuča koje mogu da se završe fatalnim posljedicama. U ovakvim situacijama, najbolje ih je držati u odvojenim kavezima.

U njihovim prirodnim staništima, pustinjama, svaki hrčak može da ima dovoljno mjesta za sebe, tako da posjeduje veliku teritoriju sa puno podzemnih tunelčića. Ako više od jednog hrčka živi u istom kavezu, vodite računa da kavez bude veći (najmanje 40×40 cm po hrčku), i moraju da postoje posebne kućice za svakog hrčka. Čak iako budu mirni neko vrijeme, može se desiti da dođe do nekih konflikata između hrčaka. U ovim situacijama, odmah se trebaju razdvojiti. Takođe, ako muški i ženski hrčak žive u miru, imajte na umu da će sigurno da se razmnožavaju brzo i uzrokovaće nedostatak prostora.
Hrčci (naročito Zlatni-sirijski) su eksperti u bježanju. Kavez sa slabim rešetkama treba izbjegavati. Oni će da ga vuku, kidaju sve dok ne uspeju da se provuku kroz njega. A i ako uspije da pobjegne, ostanite pribrani i ne paničite. Zatvorena vrata od sobe ili stana i temeljna istraga će riješiti problem. Ako se hrčak ne pojavi ili ga ne nađete, ostavite kavez otvoren jer će se sigurno vratiti po vodu, hranu ili krevet, čim osjete glad ili žeđ.
 ahhhhh,...

Nema komentara:

Objavi komentar